Slečna Jana na otevřeném trhu práce

I člověk s duševním onemocněním může pracovat na otevřeném trhu práce aneb příběh slečny Jany…

Již je to více než rok, když přišla do Rytmusu Jana. Jana je mladá a sympatická slečna s duševním onemocněním. Po tom, co sama dlouhodobě nemohla nalézt zaměstnání, se obrátila na obecně prospěšnou společnost Rytmus Benešov s jasným požadavkem – najít práci jako prodavačka nebo uklízečka na poloviční úvazek. Jana potřebovala získat sebejistotu, naučit se, jak mluvit o své nemoci, jak komunikovat se zaměstnavatelem a jak se správně připravit na pohovor. Na pracovišti si pak Jana osvojovala pracovní návyky a pravidelnost docházení do zaměstnání.

„Po prvním kontaktu jsem se připojila ke skupině čekatelů a zhruba po půl roce mi byla přidělena vlastní pracovní konzultantka. Konzultantka mi pomáhala hledat práci na internetu, procvičovala se mnou pohovor, psaní životopisu a motivačního dopisu, podporovala mě při jednání se zaměstnavateli. Každý měsíc jsem se pravidelně účastnila Job klubů, kde jsme měli příležitost diskutovat nad různými tématy týkající se práce a sdílet své zkušenosti. Vyzkoušela jsem si také bezplatnou praxi – úklid restaurace.“

„Během spolupráce s Rytmusem jsem dostala informaci o volném místě úklidu v administrativní budově v Benešově, tuto práci jsem s nadšením přijala. Nejprve jsem se na pracovišti zaučovala s podporou asistenta, ale brzy jsem dokázala pracovat naprosto sama. Chodím uklízet každý pracovní den, práce je flexibilní a mohu si jí přizpůsobit vlastním potřebám. Do práce chodím ráda, velmi mě to baví. S pomocí pracovní konzultantky bych si chtěla ještě vyzkoušet práci barmanky, protože mě tento obor vždy zajímal. Svou práci uklízečky bych si ale chtěla udržet i nadále.