Příběh pana Jiřího

jiri m Jirka M_cisnik Jirka M_- cisnik_2

Pan Jiří je aktivní mladý muž, který užívá službu podporované zaměstnání již podruhé. Pan Jiří má jasný cíl získat práci číšníka v nějaké malé restauraci nebo kavárně. Když službu užíval poprvé, absolvoval kavárenský kurz v Praze. Nabité dovednosti pak mohl uplatnit při zaměstnání v hotelu, bohužel, zaměstnání bylo jen na dobu určitou. Stálé zaměstnání ve zvoleném oboru nenašel.

„Jezdil jsem do Prahy na kurz. A pracoval v hotelu…, nevyšlo to.“

Pan Jiří namísto práce číšníka tak začal dva dny v týdnu roznášet letáky a věnovat se dalším aktivitám jako je hraní fotbalu a jízda na kole. Současně začal docházet jedenkrát týdně do kavárny v chráněném prostředí, kde jako dobrovolník připravoval kávu a obsluhoval hosty.

„Dělám letáky a v kavárně .“

Pan Jiří se rozhodl mezi své koníčky zařadit též fotografování, proto se v Rytmusu Benešov o.p.s přihlásil do fotokurzu, kde se účastníci učili fotit pod vedením zkušené fotografky.

„Jezdil jsem fotit. To mi chybí. Ještě neumím vyfotit všechno.“

Vloni v srpnu začal znovu užívat službu sociální rehabilitaci formou Podporované zaměstnávání. Nejprve absolvoval motivační kurz. Tento kurz byl zaměřen na rozvoj sociálních dovedností, komunikace a sebeprezentace.

„Ještě jsme si tady povídali všichni, učili jsme se představovat. Chodili jsme cvičit za zaměstnavateli.“

K roznášení letáků si našel ještě zaměstnání jako pracovník úklidu. Práce je však jen na jedno odpoledne týdně, což panu Jiřímu nestačí, a proto hledá dál. V současné době navázal spolupráci s Úřadem práce České republiky, kde se rozhoduje, zda podá žádost o pracovní rehabilitaci.

„Chtěl bych si najít ještě jednu práci, abych měl víc peněz. Práci jako číšník.“

 

Jirka M_- cisnik_3  Jirka M_- cisnik_4