Pod pokličkou asistencí

K dospělému životu neodmyslitelně patří samostatné bydlení, pracovní uplatnění i možnost dělat vlastní rozhodnutí, plnit své povinnosti a nutnost řešit vlastní chyby. Organizace Rytmus Střední Čechy vychází z přesvědčení, že lidé se zdravotním postižením jsou rovnoprávnými občany a směřuje k tomu, aby měli srovnatelné možnosti s ostatními a mohli žít běžný život, podle svých představ.

Lidé s mentálním postižením a duševním onemocněním k tomu potřebují vhodnou podporu. Jejich individuální potřeby naplňuje i odborná asistentská práce. Každodenní praxi popisují asistentky Rytmusu paní Hana Pilíková a paní Lucie Stropnická.

Co obnáší asistování lidem se zdravotním postižením?

„Povolání asistenta je pestré. Poskytujeme dopomoc téměř se vším, co lidé v běžném životě nezvládnou samostatně. Je to komplexní podpora, která v sobě skrývá spoustu dovedností. Chvíli jste v roli vychovatele, kuchaře nebo důvěrníka,“ popisuje Hana Pilíková.

Lucie Stropnická vyvrací představu, že práce asistenta obnáší něco za klienta udělat.

„Tímto přístupem klienta nic nenaučíme a to není cílem naší práce. Jde nám o to, naučit klienta, aby si uměl udělat věci sám. Tím mu umožňujeme samostatné bydlení, zvládat vlastní práci a být nezávislý na druhých. Věřte, že to vůbec není jednoduché. Asistent klientovi názorně ukazuje nebo ho slovně vede, jak danou činnost dělat. Okolí na vás kouká jako na lenochy a že nejsme ochotni pomoci. My ale víme, proč to tak děláme. Asistent pomáhá rozvinout schopnost u člověka s postižením danou věc si udělat samostatně

Co vás na povolání asistenta baví?

„Vzhledem k tomu, že klientů má každý asistent více a střídáme se, aby se klienti na asistenty nefixovali, tak mě baví různorodost,“ říká Hana Pilíková. „Asistent nedělá každý den monotónní práci. Setkáváme se tak prostřednictvím asistencí s různými lidmi, profesemi a místy, která jsou zajímavá. Práce asistenta je opravdu bohatá a pro mě je důležité, že tato práce má význam.“ I Lucii baví různorodost a smysluplnost. „Je úžasné, když vidíte, jak naučíte někoho vařit, uklízet, prát, cestovat, vyřizovat si své záležitosti, chodit do práce. Uvědomíte si, že to, co je pro nás naprosto automatické, tak pro lidi se zdravotním postižením to vždy není. Učíme se navzájem. Zatím, co my klienty učíme, jak si co udělat, tak oni vás učí se nad sebou zamyslet. Proč si zbytečně dělat starosti kvůli věcem, které teď nezměníme,“ dodává paní Stropnická.

 Jaké záležitosti s klienty řešíte?

„S klienty řeším vše, co je potřeba v běžném životě, například zajištění chodu domácnosti, finanční gramotnost, doprovod při cestování, nákupy, úřady a procesy hledání, získání a udržení si práce. Každý klient má individuální nároky,“ uvádí asistentka Hanka. „Klienti nám důvěřují, a tak s námi řeší různé věci. Někdy se ptají, jak co mají udělat, jaký dát dárek kamarádovi, jak se někomu omluvit, kde staví autobus, jak vyznat někomu lásku, protože mají stejné starosti jako my, jen se potřebují zeptat, poradit,“ doplňuje Lucie. 

Zažily jste nějaký nevšední zážitek během asistování?

„Nedávno jsem učila klienta vařit. Když rozklepával vejce, netrefil se do misky, vejce spadlo na kuchyňskou linku a teklo po šuplíkách. Co bych udělala já ve své kuchyni? Začala bych nadávat, rozčilovat se, zrychlil by se mi tep. A klient? Začal se smát a přivřel pootevřený šuplík a vejce nebylo vidět. Samozřejmě jsem mu vysvětlila, že to musí uklidit. Jeho přístup byl vtipný. Vlastně o nic nešlo, vše uklidil a hned si tím nekazil den,“ sděluje asistentka Lucka.

„S jednou klientkou, která pracuje v hospicové službě, jsem měla tu čest zažít oslavu stých narozenin. Oslavenkyně nám vyprávěla svůj životní příběh, který nebyl vždy jen pozitivní, ale takový je občas život. Jak často má člověk možnost promluvit si se stoletým člověkem?“ popisuje asistentka Hanka.

Kdo hradí náklady na zajištění asistencí?

„Terénní asistentská práce je v našich registrovaných službách klíčová část podpory klientů. Vyžaduje nasazení i kreativitu.  Je nám líto, že složitou práci asistentů nemůžeme náležitě finančně ohodnotit. Náklady na asistence pro lidi se zdravotním postižením hradíme částečně z veřejných dotací. Na spolufinancování se podílejí i přímé úhrady klientů dle zákona o sociálních službách, dary nadací, firem a konkrétní individuální dárci z Benešovska. V letošním roce nám udělal radost například člen jednoho městského zastupitelstva, který daroval odměnu zastupitele nebo mladá žena, která svou narozeninovou oslavu rozšířila na portále „Darujme.cz“, kde založila kampaň. Tak podpořila i s dalšími dárci financování asistencí lidem se zdravotním postižením prostřednictvím organizace Rytmus Střední Čechy. Přesto všechno je odborná práce sociálních pracovníků stále výrazně finančně podhodnocena.“

„Záleží nám na kvalitě práce v organizaci. Služby Sociální rehabilitace a Podpora samostatného bydlení přizpůsobujeme lidem, nikoli naopak. Děkuji firemním, individuálním i anonymním dárcům, že nám v tom pomáhají. Rytmus Střední Čechy má tak větší možnost udržovat potřebnou podporu pro lidi se zdravotním postižením již více než 15 let!“ závěrem doplňuje ředitelka organizace Pavla Fleischhansová.

Přejít nahoru